Τρίτη, 15 Φεβρουαρίου 2011

Παμβαγιακός – Θεσπιακός 4-2

Ο νόμος του Μπότσι…
Ο Θεσπιακός έπαιζε το τελευταίο του χαρτί για την άνοδο, αλλά για ακόμα μια φορά ο τιμωρός Μπότσι έκανε τα πάντα, ώστε τα Βάγια να πάρουν ξανά τη νίκη με αρκετά εύκολο τρόπο (Τρίτη συνεχόμενη ήττα με 11 γκολ παθητικό)। Η ομάδα του χωριού μπήκε δυναμικά στο ματς και μόλις λίγα δευτερόλεπτα από το εναρκτήριο λάκτισμα κόντεψε να σκοράρει από το «πουθενά»। Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς ο Παμβαγιακός επέβαλε τον ρυθμό του και σκόραρε δις με τον καλύτερο παίκτη του γηπέδου (18’, 35’), ενδιάμεσα ο Κυριάκος είχε ισοφαρίσει με σουτ από το ύψος της περιοχής στο 22’। Το σκορ ημιχρόνου έκλεισε ο Χρήστου με απίστευτο αυτογκόλ, ρίχνοντας στον κάδο των αχρήστων την απόκρουση του Βαρθαλάμη στο πέναλτι του Μπότσι.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε νωθρά, αλλά γρήγορα ένα πανέμορφο και συνάμα δύσκολο γκολ του Μαρίνη στο 65’ έβαλε φωτιά στο ματς. Η συνέχεια ήταν φανταστική καθώς και οι δύο ομάδες κυνηγούσαν ανελλιπώς το γκολ. Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Θεσπιακός παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, στρίμωξε τους γηπεδούχους και έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση. Στο 88’ μετά από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων, η μπάλα έδειξε να έχει περάσει τη γραμμή, αλλά αντί ο διαιτητής να δείξει το ημικύκλιο, ο βοηθός του «είπε» παίζετε. Δύο λεπτά αργότερα ο Μαρινάκης έκλεισε το σκορ σε μια ιδανική αντεπίθεση και έδωσε ένα αναπάντεχο φινάλε σε ένα ντέρμπι που είχε τα πάντα.
Οι φάσεις του αγώνα:
1’ Σέντρα-σουτ του Μαρίνη από δεξιά με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Μάκης χάνει ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.
12’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπότσι με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Βαρθαλάμη.
18’ Δυνατή σέντρα του Μερκούρη από αριστερά στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μπότσι που έρχεται σαν τρέιλερ θα ανοίξει το σκορ με ψύχραιμο πλασέ.
22’ Μετά από ελεύθερο του Βαρθαλάμη και «αντρίκια» κερδισμένη μονομαχία του Μαρίνη με τον Χαρακόπο, ο Κυριάκος θα σκοράρει με δυνατό σουτ από τα δεκατέσσερα περίπου μέτρα.
35’ Ο Μαρινάκης θα αποφύγει εύκολα τον Παπανικολάου και μετά από ωραία σέντρα στη καρδιά της περιοχής, ο Μπότσι θα νικήσει τους πάντες στον αέρα και θα γράψει το 2-1. Μεγάλη εύθηνη στο γκολ φέρει ο Βαρθαλάμης που αρχικά σκέφτηκε να βγει, αλλά άφησε τη κίνηση στη μέση.
37’ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Θεσπιακό με τον Μάκη να σουτάρει ψηλά από ευνοϊκή θέση μέσα στη περιοχή.
45+4’ Ο Βαρθαλάμης σε μια αψυχολόγητη κίνηση ανατρέπει τον Κυμπεζή εκεί που δεν μπορεί να σκοράρει ούτε ο Μέσσι ! και δίνει την ευκαιρία στα Βάγια να κλείσουν ιδανικά το ημίχρονο. Ο Μπότσι θα αναλάβει την εκτέλεση αλλά, θα δει –αρχικά- τον Γιώργο να αποκρούει και στη συνέχεια τον Χρήστου να στέλνει τη μπάλα συστημένη στο γαμα με απίθανο βολέ!
47’ Δυνατό σουτ του Χαρακόπου, ο Βαρθαλάμης θα μπλοκάρει με την δεύτερη.
62’ Πρώτη αλλαγή για τον Θεσπιακό με τον Γιώργο Χατζή να αντικαθιστά τον Κάπρο που –δυστυχώς- δεν μπήκε ποτέ στο ρυθμό του παιχνιδιού.
65’ Ο Μαρίνης που έχει νικηθεί κατά κράτος από τον Μερκούρη στο δεύτερο ημίχρονο, θα μειώσει σε 3-2 με δυνατό γυριστό βολέ από πλάγια θέση ξαναβάζοντας τον Θεσπιακό στο παιχνίδι.
83’ Ο Παπανικολάου που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα, θα δώσει τη θέση του στον Δονούδη.
88’ Μετά από αρκετές κόντρες σε σουτ του Μάκη, η μπάλα δείχνει να έχει περάσει τη γραμμή αλλά ουδείς το επικυρώνει και το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά. Δυστυχώς δεν είδα καλά τη φάση και η θέση μου ήταν δύσκολη, αλλά σύμφωνα με μαρτυρίες οπαδών μας, που είδαν τη φάση από καλή οπτική γωνία, η μπάλα πέρασε –καθαρά- τη γραμμή.
90+1’ Ιδανικό τέλος για τα Βάγια, άδοξο για τον Θεσπιακό, με τον Μαρινάκη να γράφει το τελικό 4-2 προ κενής εστίας μετά από εξαιρετική αντεπίθεση.
Α।Ο.Θεσπιακός: Βαρθαλάμης, Κιούσης, Δρίτσας Γ, Χρήστου, Παπανικολάου 83’(Δονούδης), Σελιανίτης Ι, Στάθης Α, Κάπρος Π. 62’(Χατζής Γ.), Μαρίνης, Μπόγρης Μ, Κουρούνης Κ.©