Τρίτη, 18 Ιανουαρίου 2011

Επιστροφή στις νίκες

ΘΕΣΠΙΑΚΟΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΩΠΙΑΣ  4 - 2

Ο Θεσπιακός παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό ποδόσφαιρο και έχοντας σε καλή μέρα τους Βαρθαλάμη, Κιούση, Κάπρο και Μαρίνη διέλυσε τον Ηρακλή Ασωπίας με 4-2. Το κρύο, η βροχή και οι άδειες εξέδρες δεν εμπόδισαν τον Θεσπιακό να αντιδράσει –άμεσα- στο γκολ του Ηρακλή μόλις στο 2’ και να φτάσει τελικά σε μία άνετη και δίκαιη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι που στηρίχτηκαν αποκλειστικά στα κέφια του Βόγγλη, είδαν τον Βαρθαλάμη να βγάζει τα απίστευτα και την άμυνά τους να είναι το μελανό τους σημείο για ακόμη μια φορά.
Το παιχνίδι άρχισε στραβά για την ομάδα του χωριού, καθώς μόλις στο 2’ βρέθηκε να χάνει, αλλά μέσα σε δέκα λεπτά ήρθαν όλα τούμπα με το γκολ του Σελιανίτη και το αυτογκόλ του Σέκι. Με τον αέρα του 2-1, ο Θεσπιακός ανέβασε την απόδοσή του και έφτασε σε ακόμα δύο γκολ με τους εξαιρετικούς Κάπρο και Μαρίνη.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Ασωπία ανέβασε το ρυθμό της και πίεσε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 4-2. Εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο μέρος πραγματοποίησε ο Βαρθαλάμης που έσωσε αρκετές φορές την ομάδα του.

Οι φάσεις του αγώνα:

Ο Βόγγλης θα σουτάρει δυνατά από το ύψος της περιοχής, ο Βαρθαλάμης θα κάνει λάθος εκτίμηση, η μπάλα πιθανόν να πέρασε τη γραμμή και ο διαιτητής θα δείξει σέντρα! Θεσπιακός, Ηρακλής 0-1.

5’ Ο Μαρίνης σκοράρει με κεφαλιά, αλλά –σωστά- ο επόπτης θα ακυρώσει το γκολ, αφού ο στράικερ του Θεσπιακού ήταν οριακά μπροστά από τον αντίπαλό του.

10’ Ισοφάριση για τον Θεσπιακό με δυνατό διαγώνιο σουτ του Γιάννη Σελιανίτη από δεξιά θέση μέσα στη περιοχή.

12’ Πλήρης ανατροπή για τον Θεσπιακό, που βλέπει τον Σέκι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά από εκτέλεση φάουλ.

17’ Δυνατή σέντρα του Μάκη από δεξιά με τον Κάπρο να πιάνει καλοζυγισμένη κεφαλιά, που περνάει λίγα εκατοστά έξω από την εστία του Μπελεγράτη.

30’ Γκολ για τον Θεσπιακό με σκόρερ τον Μαρίνη. Ο «Πρόεδρος» ευνοήθηκε από τη κόντρα σε δυνατό σουτ του Κάπρου και εκμεταλλευόμενος την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας με πανέμορφο εξωτερικό βολέ θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, ανεβάζοντας τον δίχτυ του σκορ σε 3-1.

37’ Γκολ αλλά Premier league για τον Θεσπιακό, καθώς μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Μάκης με υποδειγματική σέντρα θα βρει στο πρώτο δοκάρι τον Κάπρο, που δίχως κανένα απολύτως πρόβλημα θα σκοράρει το πρώτο του επίσημο γκολ με τη φανέλα του Θεσπιακού επικυρώνοντας έτσι την εξαιρετική του εμφάνιση.

45’ Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

47’ Πανέμορφο γκολ για τον Ηρακλή με άπιαστο σουτ έξω από την περιοχή να καταλήγει στο δεξί παράθυρο του Βαρθαλάμη.

51’ Σουτ του Μαρίνη μέσα από την περιοχή, ο Μπελεγράτης μπλοκάρει.

56’ Πρώτη αλλαγή για τον Θεσπιακό με τον εξαιρετικό Κάπρο να δίνει τη θέση του στον Χατζή, που θα αγωνισθεί ως τρίτο στόπερ.

56’ Ο Βόγγλης θα σουτάρει με δύναμη έξω από την περιοχή, αλλά ο Βάρθα θα διώξει με τα ακροδάχτυλα θεαματικά σε κόρνερ.

66’ Απίστευτο σλάλομ του Δουγέκου από δεξιά, θα περάσει όποιον βρει μπροστά του, αλλά ο Βαρθαλάμης θα δηλώσει και πάλι παρόν με μια θαυμάσια έξοδο και θα κερδίσει και ελεύθερο.

71’ Δεύτερη αλλαγή για τον Θεσπιακό με τον Τσαμούταλη να αντικαθιστά τον Παπανικολάου.

76’ Καταχτυπημένο φάουλ του Μουλκιώτη από αριστερά, ο Άγγελος θα πιάσει δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αλλά ο Μπελεγράτης θα μπλοκάρει.

77’ Ακόμα ένα δυνατό σουτ του Βόγγλη έξω από την περιοχή, αλλά και πάλι ο Βαρθαλάμης θα διώξει θεαματικά σε κόρνερ.

81’ Μια ανάσα από το πέμπτο γκολ βρέθηκαν οι παίκτες του Θεσπιακού, αλλά οι Μουλκιώτης και Στάθης Άγγελος έχασαν απίστευτη ευκαιρία μετά από ωραία διαγώνια μπαλιά του Μαρίνη.

83’ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Θεσπιακό με τον Ανδρέα Κακοσαίο να παίρνει τη θέση του Χρήστου και να πραγματοποιεί ταυτόχρονα το ντεμπούτο του με την ανδρική ομάδα.

90’ Τέλος παιχνιδιού

Α.Ο. Θεσπιακός: Βαρθαλάμης, Κιούσης, Κωστογιαννόπουλος, Χρήστου 83’(Κακοσαίος Α.), Παπανικολάου 71’(Τσαμούταλης Γ.), Στάθης Α, Σελιανίτης Ι, Κάπρος Π 56’(Χατζής Ι.), Μπόγρης Μ, Μουλκιώτης Γ, Μαρίνης