Τρίτη, 9 Μαρτίου 2010

Στο ρελαντί…Αράχωβα – Θεσπιακός 3-0

Είχε κρύο, είχαμε απουσίες, γκρίνιες και δεν είχαμε κίνητρο. Αυτοί είναι οι βασικοί λόγοι, που η ομάδα του χωριού μας, έγινε για ακόμα μια φορά φέτος σάκος του μποξ. Η Αράχωβα δε, έδειξε ότι είναι δυνατή ομάδα, ειδικά μέσα στην έδρα της με χαμηλές θερμοκρασίες. Ο Θεσπιακός ξεκίνησε καλά το ματς, αλλά τα λάθη του ήταν και πάλι το μελανό του σημείο. Ο Χατζής, ως δεξί μπακ αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, το κέντρο μας (Γιάννης Σελιανίτης και Τέντης) δεν νίκησε σε κανένα σημείο του αγώνα το αντίστοιχο της Αράχωβας και οι ακραίοι χαφ (Μπίζντας και Μάκης), ήταν για ακόμα ένα ματς, αργοί, χωρίς όρεξη και χρώμα στο παιχνίδι τους. Το παιχνίδι μας περιορίστηκε για πολλοστή φορά σε βαθιές μπαλιές-γιόμες στον Χρήστο που όπως πάντα κάνει τα εύκολα, δύσκολα. Τέλος, οι καλύτεροι από πλευράς Θεσπιακού, νομίζω ότι ήταν οι Κώστας Κιούσης και Χάρης Μπόγρης, ενώ αξιοθαύμαστη ήταν η προσπάθεια του Παπανικολάου που έπαιζε man-man τον εκπληκτικό Γκαλαμέλο.
Τι ξημερώνει αύριο;
Θυμάμαι τη περσινή χρονιά, κόσμος στις εξέδρες, στο γκαζόν πέφτανε κορμιά, όλα λειτουργούσαν ρολόι. Το αποτέλεσμα ήταν να μιλάει όλη η Βοιωτία για τον Θεσπιακό, για τους Θεσπιείς… Φέτος τα κλοτσήσαμε όλα, παρατήσαμε το Θεσπιακό, τον αφήσαμε να τον πάρει το κύμα, εμείς οι ίδιοι υπογράψαμε την καταδίκη μιας ομάδας που μας έφερε κοντά, που μας έκανε περήφανους. Τι κάνουμε τώρα; Ποια είναι η επόμενη κίνησή μας; Αφήνουμε μόνο του αυτό το σωματείο, που εδώ και 50 χρόνια δοξάζει με το δικό του ξεχωριστό τρόπο το χωριό μας, εμάς του ίδιους,.. ΟΧΙ. Πρέπει να σταθούμε δίπλα του στις λύπες, όπως σταθήκαμε δίπλα του και στις χαρές. Γιατί αλλιώς είμαστε αχάριστοι…
Αναλυτικά οι φάσεις:
15’ Βαθιά μπαλιά από αριστερά με αποδέκτη τον Γκαλαμέλο, που σουτάρει πάνω από τον Χάρη.
17’ Καλοχτυπημένη, αλλά αδύναμη εκτέλεση φάουλ του Πέτραινα από τα 25 μέτρα, πέφτει και μπλοκάρει ο αντίπαλος γκολκίπερ.
19’ ΓΚΟΛ Οι γηπεδούχοι εκτελούν φάουλ έξω από τη περιοχή, ο Χάρης διώχνει με σφαλιάρες και οι αντίπαλοι θα πάρουν το ριμπάουντ και θα ανοίξουν το σκορ.
27’ Γυριστό σουτ του Γκαλαμέλου με το δεξί, ο Χάρης θα διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
29’ Στην αριστερή συμβολή των δοκαριών του Χάρη, θα προσκρούσει δυνατό σουτ των αντιπάλων από μακρινή απόσταση και στη συνέχεια ο Τσαλού διώχνει σε κόρνερ.
35’ ΓΚΟΛ Άριστη συνεργασία των γηπεδούχων, σπάνε το οφ-σάιντ και διπλασιάζουν τα τέρματά τους με μιτάκι του υψηλόσωμου στράικερ (ν.9,)από τα δέκα μέτρα.
45’ Τέλος ημιχρόνου.
54’ Φάουλ του Μπίζντα από μακρινή απόσταση, ο Κιούσης θα πάρει έξυπνα τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, αλλά δεν θα βρει στόχο.
56’ ΓΚΟΛ Οι γηπεδούχοι θα συνεργαστούν άψογα, θα φτάσουν απέναντι από το Χάρη και θα κάνουν εύκολα το 3-0.
59’ Δυνατό σουτ του Γκαλαμέλου από τα δεκαπέντε μέτρα, ο Χάρης διώχνει σε κόρνερ.
63’ Πρώτη αλλαγή για το Θεσπιακό με τον Πέτρο Μπόγρη να παίρνει τη θέση του συμμαθητή του Γιάννη Χατζή, που έτρεξε αρκετά στο γήπεδο, που πέρσι έκανε το ντεμπούτο του.
75’ Ακόμα μια αλλαγή για τον Μπέκα, που βγάζει τον αδιάφορο Μάκη και δίνει χρόνο συμμετοχής στον νεαρό Μανάρα.
76’ Έπειτα από κόρνερ η μπάλα θα στρωθεί στον Πέτραινα, εκείνος θα πιάσει ένα γεμάτο βολέ, αλλά η μπάλα θα περάσει λίγα εκατοστά μακριά από το δεξί δοκάρι του αντίπαλου γκολκίπερ.
77’ Τελευταία αλλαγή για το Θεσπιακό. Ο Τσαμούταλης θα πάρει τη θέση του Πέτραινα, που ήταν θετικός επιθετικά, αλλά αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα αμυντικά.
79’ Δυνατό σουτ από τα 30 μέτρα, ο Χάρης διώχνει και πάλι σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Χάρης θα πραγματοποιήσει ακόμα μια εξαιρετική επέμβαση αποκρούοντας εξ’ επαφής κεφαλιά αντιπάλου.
83’ Την ώρα που οι περισσότεροι παίκτες του Θεσπιακού περιμένουν να τελειώσει το παιχνίδι πώς και πώς, ο Τσίπης δίνει τη μπάλα συνεχώς στους μικρούς. Στη συγκεκριμένη φάση ο Μανάρας θα πιάσει ένα δυνατό βολέ από αρκετά μακριά, αλλά οι αντίπαλοι αμυντικοί θα διώξουν άμεσα.
91’ Τέλος παιχνιδιού.
Α.Ο. Θεσπιακός (Μπέκας): Μπόγρης Χ ©, Κωστογιαννόπουλος Γ, Κιούσης Κ, Σελιανίτης Γ, Πέτραινας Α. 77’ (Τσαμούταλης Γ.), Χατζής Γ. 63’ (Μπόγρης Π.), Χρήστου Π, Στάθης Σ, Στάθης Χ, Παπανικολάου Κ, Μπόγρης Μ. 75’ (Μανάρας Σ.)