Τρίτη, 23 Φεβρουαρίου 2010

Έπαιξε, αδικήθηκε, έχασε…

Θεσπιακός - Ένωση 1 - 2
Ο Θεσπιακός άφησε για λίγο στην άκρη τις πέντε συνεχόμενες ήττες και κοίταξε στα μάτια μια καλύτερη ομάδα. Σκόραρε στο ξεκίνημα με τον Σωτήρη Στάθη, στο μισάωρο έκανε δύο τα τέρματά του, αλλά είδε για ακόμα μια φορά να τον ασελγούν και τέλος δέχθηκε δυο γκολ και έχασε για ακόμα μια φορά εντός έδρας. Δυναμικό καμ-μπακ έκαναν οι παλιοσειρές Χάρης Μπόγρης και Κυριάκος Κουρούνης που βοήθησαν στα μέγιστα και μοιράστηκαν τον τίτλο του M.V.P. Εκτός των αγωνιστικών γραμμών ο Θεσπιακός ήταν φτωχός καθώς οι οπαδοί του που βρέθηκαν στο γήπεδο μετά βίας ξεπερνούσαν τους 20.
Αναλυτικά οι φάσεις:
18’ Οι «Τσαλού» και Χρήστου παίζουν άψογα το ένα-δύο στο χώρο του κέντρου, τελικός αποδέκτης ο Μάκης, που θα βγεί τετ-α-τετ, αλλά το σούτ του (από αριστερά, εντός περιοχής) θα περάσει μόλις άουτ.
20’ ΓΚΟΛ Κάθετη μπαλιά του Κυριάκου βγάζει τον Σωτήρη Στάθη απέναντι στον αντίπαλο γκολκίπερ, που αν και ολιγώρησε άνοιξε το σκορ με σουτ που κόντραρε.
28’ Σέντρα του Γαλάνη από αριστερά, ο Γιαχρίτσης θα πιάσει δυνατή κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά ο Χάρης με πολύ δύσκολη απόκρουση διώχνει σε κόρνερ.
31’ Ο «Τσίπης» πασάρει στον Κυριάκο (στο χώρο του κέντρου) και εκείνος τον ξαναβρίσκει με ωραία κάθετη μπαλιά, εκεί ο «Τσίπης» αδειάζει και τον τελευταίο αμυντικό και πλασάρει για το 2-0. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ! διότι δεν κατάλαβε την αντίδραση του πρώτου βοηθού. Ο Λάινσμαν στη κουβέντα του με τον διαιτητή λέει, ότι το γκολ ήταν κανονικό, αλλά η τελική απόφαση είναι ελεύθερο !!!
35’ Δίλεπτη διακοπή του αγώνα διότι ακούγονται βρισιές κατά των διαιτητών.
35’ Ο Παπανικολάου περνάει στη θέση του Αλέκου Λάμπρου που δεν μπορεί να συνεχίσει.
43’ Οι φιλοξενούμενοι εκτελούν φάουλ, αλλά χάνουν τη μπάλα. Μόλις ο Σελιανίτης κλέβει, ο διαιτητής του δείχνει τη κίτρινη κάρτα και «λέει» επανάλυψη στο φάουλ.
45+1’ Τέλος πρώτου ημιχρόνου
53’ ΓΚΟΛ Η Ένωση έχει κερδίσει φάουλ σε πλεονεκτική θέση, ο Χάρης τοποθετεί το τοίχος, αλλά δεν βάζει κάποιο παίκτη στο δοκάρι. Έτσι Ο Γιαχρίτσης με μονοκόμματο σουτ θα στήλη τη μπάλα στη αριστερή γωνία του Χάρη και θα ισοφαρίσει το ματς.
65’ Δυνατό σουτ του Ράπτη, η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Χάρη.
72’ Εκπληκτική διπλή απόκρουση του Χάρη αρχικά σε ανάποδο ψαλίδι του Κοντογόνη από τα τρία μέτρα και στη συνέχεια διώχνει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ δυνατό σουτ Κολοχορίδη από το πέναλτι.
74’ ΓΚΟΛ Σουτ του Κοντογόνη από πλάγια θέση, αποκρούει ο Χάρης, αλλά στην επαναφορά ο «Τσαλού» υποκύπτει σε πέναλτι. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο ίδιος ο Κοντογόνης, αρχικά αποκρούει ο Χάρης, αλλά στη συνέχεια παίρνει το ριμπάουντ και με δυνατό σουτ γράφει το 2-1 για την Ένωση.
78’ Δεύτερη και τελευταία αλλαγή για το Θεσπιακό με τον Πέτραινα να παίρνει τη θέση του Χρήστου.
84’ Σουτ του Κοντογόνη από αριστερά, η μπάλα σταματάει στο δεξί δοκάρι του Χάρη.
85’ Ο Δημόπουλος θα περάσει τον Σελιανίτη και θα σουτάρει δυνατά από τα 15 μέτρα αναγκάζοντας τον Χάρη να πέσει και να διώξει με γροθιές στην αριστερή του γωνία.
87’ Μοναδική χαμένη ευκαιρία για το Θεσπιακό καθώς σε σέντρα του Χρήστου Στάθη από δεξιά ο Μάκης θα αστοχήσει με το κεφάλι από τα δύο μέτρα και στη συνέχεια σουτ του «Μπίζντα» δεν θα βρει στόχο.
87’ Ακόμα μια διακοπή στον αγώνα χωρίς να συντρέχει κάποιος σημαντικός λόγος.
95’ Τέλος παιχνιδιού
Α.Ο. Θεσπιακός (Μπέκας): Μπόγρης Χ, Κωστογιαννόπουλος Γ, Κιούσης Κ, Λάμπρου Α. 35’ (Παπανικολάου Κ.), Χρήστου Π. 78’ (Πέτραινας Α.), Λάμπρου Δ, Σελιανίτης Γ, Κουρούνης Κ, Μπόγρης Μ, Στάθης Σ, Στάθης Χ.