Τρίτη, 2 Φεβρουαρίου 2010

Παμβαγιακός - Θεσπιακός 5 - 0 (part 2)

Πεντάρα από τα Βάγια ίσον ξεφτίλα…
Η επιστροφή σε ένα γνώριμο γήπεδο γεμάτο αναμνήσεις δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή, αφού ο Θεσπιακός γνώρισε τη συντριβή από τους γηπεδούχους. Οι παίκτες του Σπύρου Μπέκα έκαναν ένα από τα χειρότερα ματς της χρονιάς, αφέθηκαν στις ορέξεις των αντιπάλων και έμειναν για ακόμα ένα ματς χωρίς γκολ και βαθμό. Περεταίρω σχόλια είναι περιττά. Αναλυτικά οι φάσεις:
4’
Κάθετη πάσα από τον Κιούση στον Σωτήρη Στάθη, που από πλεονεκτική θέση σουτάρει αδύναμα πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ.
17’ Ο Χρήστος Στάθης σουτάρει δυνατά από τα 20 μέτρα, αλλά ο Παπαβασιλείου διώχνει πλάγια.
18’ Μετά από κόρνερ του Θεωδόρου από αριστερά, ο Κυμπεζής με άψογη δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, θα ανοίξει το σκορ για τον Παμβαγιακό.
25’ Ο Μπότσι διασχίζει ανενόχλητος την αριστερή πτέρυγα και στο σωστό τάιμινγκ πασάρει στον προωθημένο Τζώνη, που σε καινή εστία δεν δυσκολεύεται να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.
30’ Γκολ-ποίημα από τον λίμπερο του Παμβαγιακού Σακάτη από τη σέντρα! Ο υψυλόσωμος αμυντικός στόπαρε ανενόχλητος τη μπάλα και με έναν κεραυνό από τη γραμμή του κέντρου, σκότωσε το Χάρη (που φέρει τεράστια ευθύνη), σκοράροντας ένα από τα ομορφότερα γκολ της σεζόν.
43’ Ο Θεωδόρου βγάζει τετ-α-τετ τον Κυμπεζή, που πλασάρει άγαρμπα πάνω στο Χάρη.
44’ Οι αμυντικοί του Θεσπιακού υποκύπτουν σε αλλεπάλληλα γελοία λάθη, ο Κυμπεζής κλέβει και με πλασέ από το πέναλτι «γράφει» το 4-0, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου γύρου.
45’ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
45’
Αλλαγή με το καλημέρα για το Θεσπιακό με τον Δημήτρη Λάμπρου να αντικαθιστά τον Παπανικολάου, που είχε τεράστια προβλήματα στο μαρκάρισμα του Κυμπεζή.
53’ Παράλληλη συρτή σέντρα από τα αριστερά και ο αφύλαχτος στη καρδιά της άμυνας Κυμπεζής σκοράρει και πάλι για το 5-0.
56’ Ο Μπίζντας εκτελεί φάουλ και η μπάλα θα βρει έμμεσα το δοκάρι φεύγοντας από την αγκαλιά του Παπαβασιλείου.
58’ Οι Τσίπης και Μπίζντας παίζουν όμορφα το ένα-δύο, αλλά το σουτ του πρώτου από το ύψος της περιοχής είναι αδύναμο.
65’ Δεύτερη αλλαγή για το Θεσπιακό με τον Μάκη Μπόγρη να περνάει στη θέση του κουρασμένου αλλά μαχητικού Σωτήρη Στάθη.
69’ Ο νεαρός Σωτήρης Μανάρας παίρνει εντολή από τον Μπέκα να περάσει στο ματς ως εξτρέμ στη θέση του «άφαντου» Πέτραινα.
73’ Ο Δημήτρης Λάμπρου θα πασάρει στον Μάκη στα δεξιά αλλά το σουτ του θα περάσει ελάχιστα μέτρα άουτ.
83’ Κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα του Παμβαγιακού, Παπαβασιλείου που βγήκε από τη περιοχή του και έπιασε τη μπάλα με τα χέρια την ώρα που ο Χρήστος ήταν σε θέση βολής.