Τρίτη, 8 Δεκεμβρίου 2009

Θεσπιακός - Ιωνικός 1 - 4

Γκρίνια, εσωστρέφεια, τραμπουκισμοί και μια ακόμα ντροπιαστική ήττα.

Λένε ότι ένα πρόβλημα πρέπει να λύνεται από τη ρίζα του, έτσι είναι και η περίπτωση του Θεσπιακού. Το κακό κλίμα στα αποδυτήρια, οι βεντετισμοί των παικτών και κυρίως η έλλειψη αλληλοσεβασμού στερούν από την ομάδα τα καλά αποτελέσματα, τα οποία όσο δεν έρχονται τόσο καταδικάζουν το Θεσπιακό. Η λύση; Ριζοσπαστική αλλαγή εδώ και τώρα. Πώς; Αλλαγή στάσης προπονητή, διοίκησης αλλά και κόσμου απέναντι σε αυτούς που σιγοκαταστρέφουν το Θεσπιακό. Πριν να είναι αργά… Γιατί ο Θεσπιακός δεν αξίζει να βρίσκεται στη Β’ κατηγορία.
Αγωνιστικά ο Θεσπιακός κυμάνθηκε και πάλι σε χαμηλά επίπεδα και έχασε άνετα εντός έδρας από μια ομάδα που έχει ως βασικό στόχο την παραμονή. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος για το Θεσπιακό ο μόνιμος σκόρερ Χρήστος Στάθης, ενώ διακρίθηκαν οι Στάθης Βασίλης, Βασίλης Τζένγκο και Χάρης Μπόγρης. Δυναμικό καμ μπακ από το Μάκη Μπόγρη, που έδειξε αμέσως τι μπορεί να προσφέρει στο Θεσπιακό, ενώ την επιστροφή του στα γήπεδα έκανε και ο Αλέκος Λάμπρου που ήταν θετικός όσο αγωνίστηκε.
Αναλυτικά οι Φάσεις:
12’ Γκολ Μετά από λάθος της άμυνας ο Χότζα με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι ανοίγει το σκορ για τον Ιωνικό.
16’ Ο Μαρίνης θα βρει με συρτή παράλληλη μπαλιά τον Τσίπη στο ύψος της μικρής περιοχής, αλλά το σουτ του τελευταίου είναι κακό και η μπάλα φεύγει άουτ.
19’ Γκολ Ο Τζίνο Πλάκου παίρνει την μπάλα στο ημικύκλιο, παίζει το ένα-δυο με το Γροντά, διασχίζει όλη τη δεξιά πλευρά ανενόχλητος και βρίσκει την κατάλληλη στιγμή το Χότζα στο πέναλτι, που δε δυσκολεύεται να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα.
21’ Ο Βασίλης Στάθης εκτελεί ένα φάουλ 30 μέτρα μακριά από την αντίπαλη εστία και η μπάλα, αφού κοντράρει, θα προσκρούσει στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Λυμπερίου θα την μπλοκάρει.
24’ Ο Βασίλης Στάθης σεντράρει ιδανικά από τα αριστερά στο κεφάλι του Χρήστου Στάθη, αλλά η κεφαλιά θα εξουδετερωθεί από το Λυμπερίου με δεύτερη προσπάθεια.
38’ Πρώτη αλλαγή για το Θεσπιακό με το Μάκη να κάνει το μεγάλο καμ μπακ έπειτα από τον τραυματισμό του στον ώμο περνώντας στη θέση του ακίνδυνου Μαρίνη.
46’ Γκολ Ο Τζίνο σεντράρει από τα αριστερά και ο Φαγκιέζος με δυνατή κεφαλιά από το πέναλτι θα νικήσει το Χάρη διαμορφώνοντας έτσι το σκορ ημιχρόνου.
45+2’ Τέλος ημιχρόνου
47’ Μεγάλη διαγώνια μπαλιά του Πλάκα από τα αριστερά βρίσκει τον Τσίπη, που βγαίνει στη πλάτη του προσωπικού του αντίπαλου, προλαβαίνει και τον τερματοφύλακα, αλλά το πλασέ του περνάει λίγα εκατοστά μακριά από το αριστερό δοκάρι της εστίας.
57’ Γκολ Ο Χρήστος Στάθης παίρνει την μπάλα από το κέντρο, τα βάζει με όλη την άμυνα του Ιωνικού και πλασάρει το Λυμπερίου στην κλειστή του γωνία μειώνοντας για το Θεσπιακό σε 3-1.
59’ Έπειτα από κόρνερ του Ιωνικού ο Τζένγκο κλέβει την μπάλα στο πρώτο δοκάρι και διανύει περίπου δεκαπέντε μέτρα, πασάρει στο Χρήστο Στάθη, που με τη μια δίνει την μπάλα στο Βασίλη Στάθη, ο οποίος, αφού ξεφορτωθεί τον προσωπικό του αντίπαλο, τροφοδοτεί το Μάκη που πλασάρει πολύ ψηλά αφύλαχτος από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.
63’ Ο Τζίνο θα πιάσει ένα θεαματικό βολ-πλανε ακριβώς έξω από την περιοχή, αλλά ο Χάρης θα διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ.
67’ Έξω ο Κυριάκος που δίνει το περιβραχιόνιο στον Κιούση, ενώ τη θέση του παίρνει ο Αλέκος Λάμπρου.
71’ Ο Φαγκιέζος περνάει όποιον μπει μπροστά του και είναι έτοιμος να σουτάρει, αλλά ο Τσαλού με δυναμικό τάκλιν στο πέναλτι καθαρίζει τη φάση και σώζει το τέταρτο γκολ.
73’ Ο Μπίζντας θα πιάσει δυνατό βολέ από τα 25 μέτρα, αλλά θα σταθεί άτυχος, καθώς το σουτ του θα περάσει λίγα εκατοστά από το αριστερό παραθυράκι του Λυμπερίου.
74’ Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τον Μπέκα που βάζει το Νάσο στη θέση του κουρασμένου Σωτήρη Στάθη.
75’ Ακόμα ένα βολ-πλανέ του Τζίνο από τα όρια της περιοχής, αλλά ο Χάρης διώχνει και πάλι με γροθιές.
80’ Ο Τζένγκο θα αποφύγει δυο παίκτες στο χώρο του κέντρου και θα δώσει στο Βασίλη Στάθη, που βρίσκει άμεσα το Χρήστο Στάθη έξω από την περιοχή, ο οποίος προτιμάει να σουτάρει πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ από το να πασάρει στον αμαρκάριστο Πελώνη μέσα στην περιοχή.
85’ Γκολ Ο Χάρης θα διώξει θεαματικά με γροθιές μακρινό σουτ, αλλά ο αμαρκάριστος Βυλλιώτης με κοντινή κεφαλιά θα διαμορφώσει το τελικό 1-4.
93’ Ακόμα ένα ελεύθερο σουτ από τους φιλοξενούμενους, αυτή τη φορά από το Βυλλιώτη με το Χάρη να διώχνει τελευταία στιγμή σε κόρνερ.
90+3’ Τέλος παιχνιδιού
Λίγο μετά τη λήξη: Έντονα φορτισμένο κλίμα μεταξύ μερικών παικτών θα μετουσιωθεί σε άσχημη λογομαχία μεταξύ των δυο καλύτερων παικτών Τζένγκο και Στάθη Βασίλη με τον τελευταίο να εκφράζει το απαράδεκτο «σήκω φύγε από ‘δω, δε σε θέλουμε». Πάλι καλά οι πιο ψύχραιμοι σταμάτησαν το ρεζιλίκι μας.
Α.Ο. Θεσπιακός (Μπέκας): Μπόγρης Χ,Κωστογιαννόπουλος Γ, Κιούσης Κ, Στάθης Σ. 74’ (Πελώνης), Σελιανίτης Ι, Λάμπρου Δ, Κουρούνης Κυρ© 67’ (Λάμπρου Α), Τζένγκο Β, Στάθης Β, Στάθης Χ, Μαρίνης Π. 38’ (Μπόγρης Μ)