Παρασκευή, 11 Σεπτεμβρίου 2009

Τέταρτο φιλικό προετοιμασίας: Πελοπίδας – Θεσπιακός 4-1.

Μια κακή εμφάνιση που καλύτερα να την ξεχάσουμε, γιατί έπεται σημαντικό ματς κυπέλου με τα Βάγια το Σάββατο.

Χωρίς καθαρό μυαλό και όρεξη ο Θεσπιακός έχασε με 4-1 από τον Πελοπίδα. Οι Κιτρινοπράσινοι, που έχουν τους ίδιους στόχους με το Θεσπιακό, επικράτησαν πανεύκολα έχοντας το μυαλό τους στο ματς και παίζοντας ομαδικά. Ο Θεσπιακός, αν και πλήρης, έκανε ίσως τη χειρότερή του εμφάνιση και κατάφερε και πάλι να χάσει.

Οι πυριώτες μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς και κοντρόλαραν το ρυθμό του ματς έως τη λήξη του αγώνα. Στο πρώτο 20λεπτο ο Θεσπιακός είχε παθητικό ρόλο, αλλά κρατούσε τον Πελοπίδα στο μηδέν χάρη σε δυο καλές αποκρούσεις του Βαρθαλάμη. Στο 20΄ ο Δημήτρης Παπαϊωάννου ένιωσε ενοχλήσεις και αντικαταστάθηκε από τον αργοπορημένο Τζένγκο. Τότε το σχήμα από 3-4-3 γύρισε στο κλασικό 4-4-2 με τους Βαϊκούση και Κουντουριώτη να γυρνάνε σε πλάγια μπακ, ενώ τους Μπόγρη Μάκη και Πέτρενα να ανεβαίνουν στα χαφ. Δυο λεπτά μετά ο Τσακανίκας (ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Πελοπίδα) άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ από το πέναλτι. Αργοπορημένη ήταν η αντίδραση του Βαρθαλάμη. Φανερά αγχωμένος ήταν ο νεαρός γκολκίπερ που έκανε κακή έξοδο στο 28΄ και έδωσε το δικαίωμα στον Τσακανίκα να κάνει το 2-0. Ο Θεσπιακός παίζοντας «κατενάτσιο» και έχοντας πρόβλημα στην ανάπτυξή του δεν κατάφερε να κάνει κάτι αξιόλογο έως το 45΄.

Στο ημίχρονο ο Γιάννης Σελιανίτης έδωσε τη θέση του στον Παπανικολάου, ενώ ο Σπύρος Μπέκας έκανε αρκετές παρατηρήσεις σε όλους τους παίκτες.

Ο Πελοπίδας συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του ματς και κατάφερε να σκοράρει δις. Αρχικά, ο Τσακανίκας πέρασε τους πάντες, από το ημικύκλιο έως την περιοχή, και με δυνατό σουτ από το πέναλτι έκανε το 3-0 με το τρίτο προσωπικό του τέρμα. Ένα λεπτό αργότερα ο Θεσπιακός έχασε την μπάλα στο κέντρο και ο Καραχάλιος, αφού πέρασε και του δυο σέντερ μπακ, σούταρε δυνατά κάνοντας το 4-0 για την ομάδα της Θήβας. Ο Θεσπιακός συνέχισε να παίζει άναρχα, χωρίς καλή κυκλοφορία και περιοριζόμενος στο να κοιτάει τους παίκτες του Πελοπίδα. Στο 70΄ ο νεοεισελθείς στον αγωνιστικό χώρο Μανάρας έτρεξε την μπάλα από τα αριστερά και μπαίνοντας στην περιοχή κέρδισε πέναλτι. Την εκτέλεση θέλησαν να αναλάβουν αρκετοί παίκτες, αλλά ο κόουτς Μπέκας την ανέθεσε στον Κιούση που μείωσε σε 4-1. Στο 73΄ ο Τζένγκο κινούμενος πάνω στη δεξιά γραμμή, πέρασε δυο παίκτες, έκλισε προς τα μέσα και πάσαρε στο Μάκη στην περιοχή του πέναλτι. Ο Μάκης έπιασε καλό βολέ, αλλά η μπάλα χτύπησε στα σώματα και βγήκε κόρνερ. Δυο λεπτά μετά ο Θεσπιακός κέρδισε και δεύτερο πέναλτι, όταν ένας αμυντικός του Πελοπίδα κατέβασε μια σέντρα του Βασίλη Τζένγκο με το χέρι. Ακόμα και τώρα αρκετοί ήταν αυτοί πού ήθελαν να χτυπήσουν το πέναλτι, αλλά ο Μπέκας το ανέθεσε και πάλι στον Κιούση, που όμως κακώς (άσχετα με την εξέλιξη) το πήρε πάνω του και άφησε το Μάκη να το εκτελέσει. Ο Μάκης σημάδεψε το δεξί δοκάρι του αντίπαλου γκολκίπερ χάνοντας την ευκαιρία να μειώσει σε 4-2. Το ματς τελείωσε με ένα καλό σουτ του Πέτρενα, που πέρασε μόλις άουτ, και ένα δοκάρι των τυπικά γηπεδούχων.

Ξεκίνησαν οι : Βαρθαλάμης, Κωστογιαννόπουλος, Κιούσης, Παπαϊωάννου, Σελιανίτης, Πελώνης, Πέτρενας, Κουντουριώτης, Μπόγρης, Στάθης, Κουρούνης

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου 2009, στο δημοτικό γήπεδο Δομβραίνας και ώρα 4 μμ ο Θεσπιακός αντιμετωπίζει τον Παμβαγιακό στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν για το θεσμό του κυπέλου και χρειάζεται το δωδέκατο παίκτη του.