Παρασκευή, 28 Αυγούστου 2009

1ο Φιλικό προετοιμασίας. Ιωνικός - Θεσπιακός 4 -3.

Την ήττα με 4-3 από τον Ιωνικό Θήβας γνώρισε ο Θεσπιακός στο πρώτο φιλικό της νέας σεζόν. Νέα πρόσωπα, ηχηρές μεταγραφές και νέος αέρας, σαφώς και δίνουν το δικαίωμα στους οπαδούς της ομάδας για μεγάλα όνειρα. Ποια μπορεί να είναι αυτά; Αρχικά μια ήσυχη σεζόν, μακριά από τις τελευταίες θέσεις, έως μια καλή πορεία.

Στον αγώνα τώρα ο Θεσπιακός ήταν ανέτοιμος (σε σχέση με τον Ιωνικό, έχει ξεκινήσει αρκετές μέρες νωρίτερα την προετοιμασία) και έχασε πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 4-3. Οι αντίπαλοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4΄ μετά από λάθος του Κωστογιαννόπουλου. Ο Ιωνικός συνέχιζε να πιέζει, κυρίως από αριστερά με τον συγχωριανό μας (πολύ καλός όσο αγωνίστηκε) Σελιανίτη Γιώργο και Γκούμα. Στο 9΄ η ομάδα της Θήβας έφτασε στο 2-0, όταν σουτ του Τζίνο κόντραρε σε ένα τάκλιν και κρέμασε τον Μπόγρη.

Μετά το πρώτο «χαοτικό» δεκάλεπτο ο Θεσπιακός ανέβασε στροφές και ισοφάρισε με τον Μαρίνη στο 11΄. Στο 18΄ του αγώνα, ο Σπύρος Μπέκας πέρασε στο ματς τον «αργοπορημένο» Σελιανίτη Γιάννη στην θέση του νεαρού Χατζή, ενώ 8΄ λεπτά μετά ο Βενιαμίν της ομάδας Σωτήρης Μανάρας πέρασε στην θέση του ξένου πρώην αριστερού οπισθοφύλακα του Υψηλάντη Κουντουριώτη Γιάννη.

Οι παρατηρήσεις του Σπύρου Μπέκα, κυρίως προς τους νέους Νάσο Πελώνη και Κώστα Κουρούνη έπιασαν τόπο και ο Θεσπιακός πήρε τα ηνία του ματς από το 20΄ έως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Σε αυτό το διάστημα και πιο συγκεκριμένα στο 37΄, ο Κουντουριώτης πέρασε ξανά στο ματς στη θέση του Μανάρα.

Στην ανάπαυλα ο προπονητής Σπύρος Μπέκας εμφανίστηκε αρκετά ικανοποιημένος από τα αμυντικά καθήκοντα, ενώ έκανε αρκετές παρατηρήσεις για τον τρόπο ανάπτυξης και το πρέσινγκ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ιωνικός πήρε τα ηνία του αγώνα και κυρίως με τον Τζίνο δημιούργησε αρκετές επιθέσεις, έτσι στο 56΄ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1. Δυο λεπτά αργότερα ο Θεσπιακός λίγο έλειψε να σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ, όταν ο Βασίλης Τσένγκο πήρε την μπάλα από την άμυνα, διέσχισε όλο το γήπεδο και έδωσε την μπάλα στον Λάμπρου (μέσω του Κουρούνη), αλλά το σουτ του από τα 20 μέτρα κόντραρε και βγήκε κόρνερ. Στο 64΄ ο Ιωνικός που είχε στην διάθεσή του πάνω από 25 παίκτες έκανε το 4-1 και ενώ ο ταλαιπωρημένος Θεσπιακός φαινόταν έτοιμος για μια βαριά ήττα, ήρθε ο Πλάκας ως από μηχανής θεός και με δυο πανέμορφα γκολ 71΄ και 72΄ διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Στο 67΄ βγήκαν από το γήπεδο οι Κουρούνης, Σελιανίτης και μπήκαν οι Τσαμούταλης, Μανάρας ενώ στο 70΄ ο Βαρθαλάμης αντικατέστησε τον Μπόγρη.
Το ματς τελείωσε στο 73΄.

Ξεκίνησαν οι: Μπόγρης Χάρης, Κωστογιαννόπουλος Γιώργος, Κιούσης Κώστας, Κουντουριώτης Γιάννης, Τζένγκο Βασίλης, Χατζής Γιάννης, Λάμπρου Δημήτρης, Πελώνης Νάσος, Στάθης Βασίλης, Μαρίνης Παναγιώτης, Κουρούνης Κώστας

Η παρουσία των νέων παικτών:
Νάσος Πελώνης: Αγωνίστηκε σε όλο το ματς ως κεντρικό χαφ, ενώ πέρασε και λίγο στα μπακ. Είχε μέτρια απόδοση και φάνηκε ότι είναι πίσω σε φυσική κατάσταση. Είχε σωστές μεταβιβάσεις, λίγα λάθη και αρκετές παρατηρήσεις από τον προπονητή. Δύσκολα θα διεκδικήσει θέση βασικού στην ομάδα, όσο υπάρχει ο υπέρ-πλήρης Λάμπρου και ο αρχηγός Κυριάκος.

Κουρούνης Κώστας: Αγωνίστηκε για 67 λεπτά ως σέντερ-φορ δίπλα στον Μαρίνη, ήταν ο παίκτης που άκουσε τις περισσότερες παρατηρήσεις από τον Προπονητή, κυρίως για τις κινήσεις του χωρίς την μπάλα. Δεν τροφοδοτήθηκε σχεδόν καθόλου, ενώ μερικοί συμπαίκτες του δεν τον έπαιζαν. Προσόντα έχει, είναι δυνατός, καλός ψηλά και με καλή τεχνική κατάρτιση, το μόνο που μένει είναι να απλοποιήσει το παιχνίδι του και να αποδεχτεί τον τρόπο παιχνιδιού του προπονητή του. Τότε θα διεκδικήσει μια μόνιμη θέση στην εντεκάδα.

Κουντουριώτης Γιάννης: Πριν μερικά χρόνια όταν η τωρινή διοίκηση ανέλαβε τον Θεσπιακό έβαλε μερικούς δικούς της όρους. Ένας από αυτούς ήταν η στελέχωση της ομάδας μόνο από γηγενείς ποδοσφαιριστές κάτι εκπληκτικό μια κίνηση με καρύδια. Πέρσι ο όρος αυτός έσπασε όταν στα μέσα της χρονιάς ήρθε ένα παλικάρι από τον Αλίαρτο, ένας φίλος του προέδρου. Φέτος πίστευα ότι αυτή η κατάσταση θα τελειώσει αλλά δεν τέλειωσε. Ο λόγος ο Γιάννης, δεν έχω κάτι μαζί του αλλά η ιδέα με τους γηγενείς ποδοσφαιριστές με ενθουσιάζει περισσότερο, με κάνει να νιώθω ξεχωριστός. Στο κάτω, κάτω μου το τάξανε. Ζητάω κάτι υπερβολικό;
*Περιμένω τις αντιδράσεις σας, ώστε να δημοσιεύσω ένα κείμενο με αυτό το θέμα.

Μανάρας Σωτήρης: Είναι δεκατεσάρων !!! και δείχνει να ξέρει μπάλα, τα «Μπράβο» που εισέπραξε ήταν δεκάδες και από τον προπονητή και από τους συμπαίκτες του. Ο μικρός έχει Θράσος , μακάρι να εξελιχθεί ομαλά, θα γίνει καλός παίκτης.

Τι θα γίνει με το γήπεδο;
Όλοι οι δήμοι του κόσμου έχουν γήπεδο με πλαστικό χλοοτάπητα, εμείς ακόμα στο χώμα !!!
*Μελλοντικά θα υπάρξει ανταπόκριση από όλα τα φιλικά ματς, μίνι-συνεντεύξεις των παικτών και του προπονητή και ρεπορτάζ των προπονήσεων.