Τρίτη, 14 Απριλίου 2009

Ασωπία - Θεσπιακός 2 - 3.

Μα καλά, τι κάνουν στο ημίχρονο;

Καινούργιο γήπεδο και αρκετοί θεατές έθεταν στόχους για έναν καλό αγώνα. Μια Ασωπία χωρίς βαθμολογικό κίνητρο και ένας Θεσπιακός με τεράστια ανάγκη για το διπλό παρατάχτηκαν στο νέο αγωνιστικό χώρο. Οι γηπεδούχοι χάρη στις κούρσες του Βόγγλη και τους έμπειρους Τσακανίκα και Μπρέχο πήραν τα ηνία από νωρίς και δημιούργησαν πλήθος ευκαιριών. Μέχρι το 25’ και το τραυματισμό του Τσαλούχα οι αμυντικοί του Θεσπιακού κρατούσαν την επιθετική λαίλαπα της Ασωπίας. Στο 30’ όμως ο Μπρέχος έπειτα από προσωπική ενέργεια έδωσε γκολ «πάρε-βάλε» στον Τσακανίκα που δεν αστόχησε. Οι γαλάζιοι συνέχισαν έχοντας το πάνω χέρι και χάνοντας ακόμα αρκετές ευκαιρίες για γκολ.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν σαφώς καλύτερο με το Θεσπιακό να ανεβάζει στροφές και να κοιτάει στα μάτια την Ασωπία. Ο Τζένγο έσβησε τον καλύτερο του α’ μέρους Βόγγλη και έκοψε την Ασωπία στα δυο. Πολύ καλύτερος παρουσιάστηκε και ο Σωτήρης Στάθης που έδωσε αρκετές βοήθειες ανασταλτικά. Ο Θεσπιακός σκόραρε τρία γκολ μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών (58’-63’)! Το πρώτο έπειτα από ατομική ενέργεια του Μάκη Μπόγρη και τα άλλα δύο από στημένες φάσεις. Η κλασική εικόνα με τον Στάθη να σερβίρει και τον Κιούση να σκοράρει ενσαρκώθηκε δυο φορές, δίνοντας στο Θεσπιακό αέρα δυο τερμάτων. Ο Θεσπιακός κράτησε το χώρο του κέντρου και έλεγχε το ρυθμό μέχρι το τέλος. Αν και καρδιοχτύπησε λίγο, μιας και η Ασωπία είχε μειώσει με ανύπαρκτο (προσωπική εκτίμηση) πέναλτι του Πέντικα στο 83’.
Τέλος καλό όλα καλά, ο Θεσπιακός πήρε τους βαθμούς της νίκης και περιμένει με μεγάλο ενδιαφέρον τον αγώνα Ελλοπία-Δίστομο. «Μάγκας» βγήκε με τις επιλογές του ο couch Μπέκας κλείνοντας τα στόματα μερικών επικριτών του. Όσον αφορά τους ποδοσφαιριστές και την απόδοσή τους, για ακόμα μια φορά ήταν αγνώριστοι στο β’ μέρος. Τζένγο, Κιούσης, Μπόγρης Χάρης., Στάθης Βασίλης και Σωτήρης ξεχώρισαν με την απόδοσή τους και αξίζουν ξεχωριστά συγχαρητήρια.
Τέλος, βλέπουμε ένα ακόμα «μικρό» χωριό να έχει γήπεδο, ενώ εμείς όχι. Ας ελπίσουμε τα καλά μαντάτα που ακούσαμε να γίνουν και πράξη, ώστε ο Θεσπιακός να μη μείνει για ακόμη μια χρονιά άστεγος.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΓΩΝΑ

4’ Ο Βόγγλης περνάει τρεις αντιπάλους από τα δεξιά και σεντράρει έξυπνα στο δεύτερο δοκάρι.Ο απερχόμενος Τσακανίκας βρίσκει ελαφρώς την μπάλα που καταλήγει ελάχιστα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπόγρη.

9’ Ο Βασίλης Στάθης εκτελεί φάουλ από τα δεξιά στο δεύτερο δοκάρι. Ο Κιούσης παίρνει την κεφαλιά, αλλά είναι αδύναμη∙ δεν ανησυχεί τον αντίπαλο γκολκίπερ.

10’ Ο Βόγγλης πραγματοποιεί ακόμα μια καλή κούρσα, συγκλίνει στο κέντρο και πασάρει ιδανικά στο Κηπουρό, ο δεύτερος όμως δεν κάνει καλό κοντρόλ και χάνει μεγάλη ευκαιρία για την Ασωπία.

13’ Ο Σελιανίτης Γιώργος περνάει δυο αντιπάλους και πασάρει στο Μαρίνη. Ο Παναγιώτης σπάει το οφ-σαιντ, αλλά το σουτ του είναι αδύναμο.

20’ Οι κόντρες ευνοούνε τον Μάκη Μπόγρη. Ο Μάκης δοκιμάζει την τύχη του από μακριά, καλό σουτ, σε κόρνερ ο γκολκίπερ.

22’ Ο Βόγλης περνάει τους πάντες από δεξιά και σεντράρει ιδανικά στον Μπρεχό (στο πέναλτι). Ο Μπρεχός πιάνει θεαματικό βολ-πλανέ, η μπάλα μόλις άουτ.

25’ Το γήπεδο σιγεί, μια άσχημη εναέρια σύγκρουση, η κακιά στιγμή, και ο Κωστογιαννόπουλος, ο «Τσαλού» της εξέδρας, είναι ξαπλωμένος στο χλοοτάπητα.
Ο στυλοβάτης της άμυνας, το αγαπημένο παιδί της εξέδρας χρειάζεται νοσοκομείο. Λίγο αργότερα διαπιστώνεται το πρόβλημά του, εξάρθρωση αγκώνα, ένας μήνας έξω.

30’ Ο Μπρεχός περνάει τους πάντες από αριστερά, περνάει και το Χάρη Μπόγρη και πασάρει στον Τσακανίκα (στο πέναλτι). Ο «Τσάκα» με προβολή σε άδειο τέρμα ανοίγει το σκορ για την Ασωπία.

38΄ Ακόμα μια εκτέλεση φάουλ του «Πλάκα» στο δεύτερο δοκάρι, την κεφαλιά ποιος άλλος; ο Κιούσης, ο τερματοφύλακας τη διώχνει ενστικτωδώς, ο Καντάφης δεν καταφέρνει να τη σπρώξει στα δίχτυα και ο Θεωδώρου τη διώχνει όπως-όπως.

39’ Ο Ευσταθίου σεντράρει στην άδεια άμυνα του Θεσπιακού, ο Πέντικας κερδίζει με το σώμα του τον Κιούση, αλλά το θεαματικό του σουτ αποσοβείτε από την εξίσου θεαματική εκτίναξη του Χάρη, στα αριστερά της εστίας του.

45+2’ Οι Μάκης και Καντάφης αλλάζουν ωραία την μπάλα στα αριστερά. Ο δεύτερος βρίσκει το Μαρίνη, ο οποίος κάνει μαγική προσποίηση αλλά το σουτ του είναι αδύναμο.

48’ Ο Πέντικας βγάζει τετ-α-τετ τον Μπρεχό με μπαλιά ακριβείας από τα 40 μέτρα, ο Χάρης όμως σώζει το γκολ με τα πόδια!

58’ Άπειρα λάθη από τους γηπεδούχους. Ο Μάκης κλέβει, κάνει μια κούρσα 25 μέτρων και πλασάρει κάνοντας το 1-1 για το Θεσπιακό.

60’ Ο Μάκης κερδίζει φάουλ στα δεξιά, ο Σελιανίτης είναι έτοιμος να το εκτελέσει, αλλά ο couch Μπέκας δίνει εντολή να το εκτελέσει ο Στάθης. Και έτσι λοιπόν ο «Πλάκας» τη στέλνει συστημένη στο κεφάλι του μόνου στο δεύτερο δοκάρι Κιούση. Το αποτέλεσμα 1-2, πλήρης ανατροπή κόντρα στη ροή της αναμέτρησης.

63’ Ο Στάθης εκτελεί κόρνερ, η μπάλα πάει στο δεύτερο δοκάρι και ο Κιούσης με άψογη και συνάμα πολύ δύσκολη κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο αντίθετο γάμα.
Τρία γκολ μέσα σε πέντε λεπτά ! Πλήρης ανατροπή.

75’ Μαγικό τρίγωνο από τους Κουρούνη, Πλάκα και Κατσαρό, με τον τελευταίο να αστοχεί για λίγο με θεαματικό βολ-πλανέ.

77’ Σουτ-Οβίδα από τον Ευσταθίου, ο Χάρης διώχνει με τα ακροδάχτυλα, η μπάλα μένει στην περιοχή και ο Γιάννης Σελιανίτης διώχνει όπως-όπως.

82’ Ο Βαϊκούσης κάνει φάουλ στον Κηπουρό, ο διαιτητής δε δίνει τίποτα. Η μονομαχία προχωράει μέσα στην περιοχή. Ο Κηπουρός πέφτει, αμφισβητούμενη φάση, ο διαιτητής δείχνει πέναλτι. Ο Πέντικας με άψογο πλασέ (κάτω αριστερά) διαμορφώνει το τελικό 2-3.

Α.Ο.Θεσπιακός (Μπέκας): Μπόγρης Χ, Κιούσης, Κωστογιαννόπουλος 25΄(Σελιανίτης Ι.), Σελιανίτης Γ, Στάθης Σ, ©Κουρούνης, Μπόγρης Μ, Λάμπρου Δ, Τζένγο, Στάθης Β 83’ (Λάμπρου Α), Μαρίνης 55΄(Κατσαρός).