Κυριακή, 1 Μαρτίου 2009

Θεσπιακός - Ελλοπιακός 1 - 0.

Απλά Θεσπιακός...
Στον αστερισμό του Μπόγρη - Ανοίγει λογαριασμό ο Κατσαρός.

Το ντέρμπι παραμονής βρήκε νικητή τον Θεσπιακό 1-0 τον Ελλοπιακό. Η προϊστορία έγερνε υπέρ των Ροσονέρι αλλά και οι παραδόσεις για να σπάνε υπάρχουν. Ο Ελλοπιακός πλέον είχε αρχίσει να νιώθει καυτή την ανάσα του Θεσπιακό και του Διόνυσο, ενώ από την άλλη ο Θεσπιακός ήθελε όσο τίποτα την 2ή σερί νίκη. Ο αγώνας δεν ήταν κάτι το σπουδαίο από άποψη θεάματος μίας και πραγματοποιήθηκαν ελάχιστες ευκαιρίες, αλλά και τότε οι δύο γκολκίπερ Μπόγηρς και Πρεβύζης έλεγαν στοπ. Οι δυο τερματοφύλακες ήταν οι ήρωες του αγώνα μέχρι που ένα «ξένο» παιδί με το όνομα Κατσαρός σκότωσε τον Ελλοπιακό και χάρισε στην ομάδα του την νίκη. Από την πλευρά του νικητή Θεσπιακού αυτοί που ξεχώρισαν περισσότερο ήταν οι αμυντικοί (για ακόμα μία φορά), φυσικά ο Χάρης Μπόγρης (σε φόρμα τους τελευταίους μήνες) αλλά και ο Παναγιώτης Μαρίνης που παρόλο που δεν σκόραρε έφαγε πολύ ξύλο, έδωσε μάχες και κέρδισε αρκετά φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι δεν θύμισαν σε καμία περίπτωση την ισχυρή ομάδα που διαθέτουν καθώς μερικά από τα αστέρια τους Μποκούζης, Σύρος Α. και Πικάσης δεν ξεπέρασαν το μέτριο. Από την άλλη ο τερματοφύλακάς τους Πρεβύζης έκανε ότι μπορούσε για να πάρει η ομάδα του τον πόντο. Εν τέλει μπορούμε να πούμε ότι νίκησε η πιο αποτελεσματική ομάδα στο γήπεδο ή αν θέλετε αυτή που κατέθεσε περισσότερη ψυχή. Σημαντικό ρόλο στο αποτέλεσμα έπαιξε η θερμή εξέδρα, αυτή την φορά μάλιστα χωρίς να ξεφύγει από τα λογικά πλαίσια.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΓΩΝΑ

8’ Φάουλ από τον Στάθη Β. από τα δεξιά στο πρώτο δοκάρι, πρώτος στην μπάλα ο Μαρίνης… αλλά κακή κεφαλιά, εύκολη δουλεία για τον αντίπαλο κίπερ.

12’ Ο Σύρος Α. αδειάζει «Τσαλού» και «Μπίζντα», αλλά ο Κιούσης με καλή προβολή διώχνει σε κόρνερ.

19’ Σέντρα ξυράφι του Λαζάρου από τα αριστερά ο Σοφοκλής Σύρος πιάνει εκπληκτικό βόλ-πλανέ αλλά ο Μπόγρης διώχνει θεαματικά σε κόρνερ. Μία πραγματικά δύσκολη απόκρουση.

22΄ Η πίεση ψηλά αποφέρει καρπούς, ο Στάθης κλέβει από τον Σύρο Σ. και δίνει με την μία στον Μάκη Μπόγρη, ο οποίος κολλάει την μπάλα στα πόδια του, αλλά το σουτ είναι απελπιστικά άουτ.

23΄ Ο Κιούσης κλέβει και δίνει στον Σελιανίτη Γιώργο, ο οποίος αλλάζει παιχνίδι και βρίσκει τον Κουρούνη. Ο κάπτεν περνάει κάθετη μπαλιά στην πλάτη της Κοκκινόμαυρης άμυνας και στον Μαρίνη… ο Παναγιώτης όμως δεν σπάει την μπάλα, επιλέγει να σουτάρει (πάνω στον τερματοφύλακα) και χάνετε μοναδική ευκαιρία για τον Θεσπιακό.

37’ Λάθος του Στάθη Σωτήρη που εκμεταλλεύεται ο Μποκούζης, σεντράρει ιδανικά στην καρδιά της άμυνας αλλά ο Πικάσης (που ξέφυγε από τον Λάμπρου) στέλνει την μπάλα στον Θεό.

53’ Άνω κάτω η δεξιά πτέρυγα του Θεσπιακού, εξαιτίας του Σύρου Σ. όπου, αφού τους αδειάσει σουτάρει με δύναμη αλλά ο Κιούσης με αυτοθυσία την στέλνει κόρνερ.

55’ Ο Μαρίνης εκμεταλλεύεται την τεχνική κατάρτισή του και κερδίζει φάουλ από τον Λαζάρου σε πολύ καλό σημείο. Στην συνέχεια όμως η εκτέλεση του «Πλάκα» είναι απογοητευτική.

58’ Ακόμα μια γιόμα (αυτήν την φορά του Σύρου Α.)θα βρει αποδέκτη τον Πικάση, η προβολή του όμως είναι βούτυρο στο ψωμί (!) του Χάρη, που για κακή του τύχη (του Πικάση) ξέρει καλά από ψωμιά.

59’ Το σκυλί του Θεσπιακού εν ονόματι Στάθης Βασίλης θα κλέψει ξανά την μπάλα όμως το σουτ του θα εξουδετερωθεί δύσκολα από τον Τερματοφύλακα Πρεβύζη.

79’ «Η κρίση χτύπησε την άμυνα του Θεσπιακού», λάθη επί λαθών για ένα δίλεπτο στο οποίο αρχικά ο Μπόγρης σε σουτ του Μιθρή και στην συνέχεια το δοκάρι σε ανάποδο ψαλιδάκι (!) του Πικάση στερούνε το γκολ για τον Ελλοπιακό.

87’ Μέτρα για την Κρίση βρέθηκαν (της άμυνας του Θεσπιακού εννοείται).
Έπειτα από ένα στημένο ο Κιούσης σεντράρει στην περιοχή (άσχημα) αλλά για καλή του τύχη οι αμυντικοί του Ελλοπιακού μπερδεύονται… Τότε η αλλαγή του Μπέκα, ο μόνος παίκτης που δεν κατάγεται από τις ένδοξες Θεσπιές (για τον Κατσαρό μιλάμε) μυρίζεται την φάση σαν λαγωνικό και με μία οβίδα απ’ την περιοχή του πέναλτι ανοίγει το σκορ και παράλληλα τον προσωπικό του λογαριασμό. Ο ανίκητος μέχρι εκείνη την στιγμή Πρεβύζης δέχεται γκολ και παράλληλα η κερκίδα φλέγεται.

90+1’ Η κρίση πέρασε για τα καλά… Ο «Μπίζντας» αδειάζει όποιον μπει στο διάβα του πάνω στην γραμμή !!! (θυμίζει κάτι από Οκότσα) αλλά στο τέλος μας τα χαλάει αφού ο εγωισμός του νικάει τον αλτρουισμό του και επιλέγει να σουτάρει δυστυχώς πάνω στον Πρεβύζη.

Μετά την λήξη: Τα «ΟΛΕ» και τα σχετικά συνόδευσαν την μεγάλη αυτήν νίκη του Θεσπιακού. Αυτήν την φορά μάλλον πρέπει να μιλάμε για την πιο ενεργή και καλή εξέδρα της χρονιάς και από άποψη κοσμοσυρροής. Ένα μεγάλο μπράβο και εδώ…

Α.Ο. Θεσπιακός: Μπόγρης Χ, Στάθης Σ, Στάθης Β 79’ (Σελιανίτης Γ.), Μαρίνης Π 66’(Κατσαρός), Κιούσης Κ, Κωστογιαννόπουλος, Σελιανίτης Γ, Λάμπρου Δ, Κλιάντι Β 70’ (Χριστόπουλος), Μπόγρης Μ, Κουρούνης Κ.