Δευτέρα, 26 Ιανουαρίου 2009

Θεσπιακός - Πήγασος 1 - 0.

Το χρωστάει στον Γκολκίπερ…

Ο Θεσπιακός μπήκε στο γήπεδο θέλοντας μόνο και μόνο την νίκη για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Σε αυτήν τη μάχη είχε συμμάχους τους οπαδούς τους που αυτήν την φορά ξεπέρασαν κάθε προηγούμενο (με διαφορά η μεγαλύτερη κοσμοσυρροή φέτος).
Γενικά ήταν ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησαν τα δυνατά μαρκαρίσματα η δύναμη και το πάθος. Ο Πήγασος πήρε τα ηνία του παιχνιδιού από την αρχή, έκλεισε τον Θεσπιακό στην περιοχή του και τον απείλησε κυρίως με μακρινά σουτ. Ο Θεσπιακός είχε προβλήματα στην ανάπτυξη του και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Αυτό οφειλόταν στα μέτρια επίπεδα που κινήθηκαν αστέρια της ομάδας όπως οι Στάθης Β, Μπόγρης Μ και Λάμπρου Δ. Ο Θεσπιακός ανέβασε επίπεδο μετά το ημίωρο χάρης στις κούρσες του Σελιανίτη και στην καλή αμυντική λειτουργία. Στην συνέχεια έχασε κάποιες ευκαιρίες μέχρι τις καθυστερήσεις όπου ο Στάθης Βασίλης αξιοποίησε στο έπακρο μια έμπνευση του Γιώργου Σελιανίτη.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυνατές μάχες αυξήθηκαν και ο ρυθμός του παιχνιδιού όπως ήταν φυσικό έπεσε. Ο Θεσπιακός άλλαξε εικόνα με την είσοδο των Μαρίνη (κυρίως) αλλά και Στάθη Σωτήρη στο 65 λεπτό. Έτσι ο Θεσπιακός έφτιαξε κάποιες ευκαιρίες αλλά αν και το δικαιούταν δεν κατάφερε να κάνει δυο τα τέρματά του.
Οι κορυφαίοι του Θεσπιακού ήταν οι «Σελιανίτηδες» και κυρίως ο Χάρης Μπόγρης που κατέβασε ρολά. Η διαιτησία έπαιξε πάλι το παιχνίδι της καθώς δεν υπέδειξε πέναλτι στο 4’ και στο 39’ σε Πήγασο και Θεσπιακό αντίστοιχα. Άξιο αναφοράς ήταν οι φωνές και τα «γαλλικά» που εξαπέλυσαν οι διοικούντες του Πήγασου προς τον λάινσμαν Γκίκα μετά το τέλος του αγώνα.

Αναλυτικό ρεπορταζ

12’ Ο Κόκκορης πιάνει δυνατό ψαλίδι έξω από την περιοχή, η μπάλα στα σώματα, η κόντρα ευνοεί τον Σαγιάννη που σουτάρει δυνατά αλλά ο Μπόγρης λέει όχι.

14΄ Ο Κόκκορης πιάνει δυνατό σουτ από την περιοχή του πέναλτι, εκπληκτική απόκρουση του Μπόγρη στο δεξί παραθυράκι του.

23΄ Ο Σαγιάννης βγάζει μόνο του με τον Μπόγρη τον Ιωάννου αλλά πραγματοποιεί κακό κοντρόλ.

24’ Έξυπνη μπαλιά στον κενό χώρο από τον Κουρούνη στον Σελιανίτη, το σουτ λίγο άουτ, καλή ευκαιρία χάνετε για τον Θεσπιακό.

35’ Δυνατό σουτ του Καρακικέ, στοπ από τον Μ.V.P. του αγώνα Μπόγρη Χάρη.

44’ Κάθετη μπαλιά από τον Κουρούνη στον Σελιανίτη Γιώργο καλό συρτό σουτ, λίγο άουτ.

45+1’ Έπειτα από κόρνερ η μπάλα φτάνει στον Γιώργο Σελιανίτη μέσα στην περιοχή, εκείνος δεν σουτάρει, επιλέγει την πάσα στην καρδιά της άμυνας και δικαιώνετε αφού ο Στάθης με άψογη προβολή στέλνει την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Θεοδωρακόπουλου.

72’ Ο νεοεισελθέν στον αγώνα Μαρίνης αδειάζει τρείς παίκτες και δέχεται σκληρό μαρκάρισμα από τον Κουτσόπουλο. Στην συνέχεια επικρατούν κάποια νεύρα ανάμεσα στους δυο πρωταγωνιστές. Το φάουλ εκτελεί ο Κιούσης, πολύ ψηλά.

74’ Κάθετη πάσα από τον Κουτσουδάκη, τσαφ από τον Κωστογιαννόπουλο αλλά ο εκπληκτικός σήμερα Σελιανίτης Γιάννης με σωτήριο τάκλιν αποσοβεί τον κίνδυνο.

75’ Ακόμα μια δύσκολη απόκρουση από τον Μπόγρη σε εξ επαφής κεφαλιά του Καρακικέ.

79’ Ο κάπτεν της ομάδας Κουρούνης αφού κλέψει την μπάλα από τον Πανταζή στο χώρο του κέντρου δοκιμάζει την τύχη του με σουτ κρέμασμα από τα 35 μέτρα, μόλις άουτ.

85’ Ο Ματεράτσι τρελάθηκε !!!, ο Κωστογιαννόπουλος κλέβει την μπάλα από τον Αγγέλου περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του φτάνει τετ α τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ, το σουτ του όμως δεν είναι καλό και χάνει την ευκαιρία για ένα δεύτερο (ναι, έχει σκοράρει έτσι) μαγικό γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.. Η συγκεκριμένη φάση θα μπορούσε να είχε αίσιο τέλος εάν ο «Τσαλού» έσπαγε την μπάλα στον απερχόμενο Μαρίνη.

Α.Ο. Θεσπιακός : Μπόγρης Χάρης, Κωστογιαννόπουλος Γ, Στάθης Άγγελος, Κιούσης Κώστας, Σελιανίτης Γιάννης, Σελιανίτης Γιώργος 83(Χρήστου Πετράκης), Κουρούνης Κυργιάκος, Λάμπρου Δημήτρης, Μπόγρης Μάκης, Στάθης Βασίλης 62(Μαρίνης Πάνος, Χριστόπουλος Γιώργος 62(Στάθης Σωτήρης).