Κυριακή, 14 Δεκεμβρίου 2008

Ένωση - Θεσπιακός 3 - 1.

ΚΑΚΗ ΜΕΡΑ

Η ομάδα του Θεσπιακού, έχοντας για «παρέα» 30 φιλάθλους ξεκίνησε το ταξίδι της για τον Ορχομενό. Το κρύο και οι βοριάδες ήταν εξουσιαστές της περιοχής, όμως δεν στάθηκαν εμπόδιο στους φίλους της ομάδας, οι οποίοι για ακόμα μια φορά ήταν οι πρωταγωνιστές του αγώνα, κάνοντας την νύχτα μέρα. Αν και για ακόμα μια φορά δεν έλειψαν οι χουλιγκανισμοί και τα υβριστικά συνθήματα κατά του διαιτητή και κάποιων παικτών (κρίμα;)….
Αρχίζοντας τα περί της αναμέτρησης, να σας αναφέρω ότι ήταν ένας αγώνας που εάν δεν υπήρχαν οι οπαδοί , ο καθένας θα μπορούσε να είχε έναν ήσυχο ύπνο.

Απόδειξη του παραπάνω είναι ότι το πρώτο σουτ ήρθε στο 12’ από τον Κωστογιαννόπουλο, ο οποίος πραγματοποίησε κούρσα αλλά «Μαραντόνα» (ξεκίνησε από την άμυνα) πριν κάνει το σουτ. Το πρώτο γκολ του αγώνα ήρθε στο 31’ με τον πιο δραματικό τρόπο για την ομάδα του χωριού μας έπειτα από αβίαστο λάθος του Μπόγρη. Έτσι έλαβε τέλος το πρώτο ημίχρονο, το οποίο ξεχάστηκε μόλις λίγα λεπτά αργότερα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εμφανώς καλύτερο. Ξεκίνησε με ένα γκολ από τα αποδυτήρια για τους γηπεδούχους με τους Ράπτη και Χοντάι να παίζουν το 1-2 και ο δεύτερος να σκοράρει απέναντι στην κοιμώμενη άμυνα του Θεσπιακού. Λίγο αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 60’ ο Κωστογιαννόπουλος πραγματοποίησε μια εξαιρετική κούρσα και σκόραρε ένα γκολ που θα το θυμάται για πάντα, και για την σπάνια ομορφιά του, και για το ότι δεν σκοράρει συχνά λόγο της θέσης του(κεντρικός αμυντικός). Και εκεί που ο Θεσπιακός ανέβαζε στροφές, ο Ράπτης με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 υπέρ της Ένωσης. Από τους καλύτερους του Θεσπιακού ήταν οι Στάθης Β, Κωστογιαννόπουλος και Λάμπρου Δ.

Τέλος η κακή φυσική κατάσταση, η μη βοήθεια από τον πάγκο (παίκτες-προπονητής) και η ατυχία στέρησαν από τον Θεσπιακό να βάλει βαθμούς στο «τσουβάλι».

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ

5’ Καταπληκτική κούρσα του Κωστογιαννόπουλου που ξεκινάει από την άμυνα και καταλήγει τετ-α-τετ, αλλά το σουτ του είναι απελπιστικά άουτ.
22’ Έπειτα από αδράνεια της άμυνας της Ένωσης, ο Λάμπρου Δ. βρίσκεται αμαρκάριστος στην περιοχή του πέναλντι αλλά το σουτ του είναι ακίνδυνο, πάνω στον τερματοφύλακα Παλαιολόγο.
31’ Ο Λαζάρου εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, αλλά ο Μπόγρης που δείχνει να ελέγχει την φάση μιμείται τον «Χιγκίντα» και η μπάλα θα προσκρούσει στον Κίουση και από εκεί στην εστία του Θεσπιακού.
32’ Βαθιά μπαλιά από τον Κωστογιαννόπουλο στον Μπόγρη ο οποίος σουτάρει δυνατά πάνω στον Παλαιολόγο χάνοντας τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση.
45+’ Ακόμα ένα λάθος από τους αμυντικούς Στάθη Αγγ. και Κίουση Κ. που κοιτάνε τον Καθεπόπουλο, τους σώζει στην συνεχεία της φάσεις ο Μπόγρης με εξαιρετική έξοδο.
47’ Με το ξεκίνημα του ημιχρόνου ο Χοντάι από πάσα του Ράπτη το 2-0. Έφθήνη φέρουν ξανά οι αμυντικοί.
60’ Ο Κωστογιαννόπουλος με προσωπική ενεργεία-κούρσα μειώνει για τον Θεσπιακό σε 2-1.
66’ Ο Ράπτης καταστρέφει τις όποιες ελπίδες του Θεσπιακού για βαθμούς και διαμορφώνει το τελικό 3-1 με άψογη εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα.

Α.Ο. ΘΕΣΠΙΑΚΟΣ: Μπόγρης Χ, Στάθης Αγγ, Κωστογιαννόπουλος Γ, Στάθης Σ 58’(Χριστόπουλος Γ.), Κιούσης Κ. 52’(Σελιανίτης Ι.), Κουρούνης Κ, Λάμπρου Δ.80’(Δέδες Α.), Σελιανίτης Γ, Στάθης Β, Μπόγρης Μ, Μαρίνης Π.