Δευτέρα, 29 Δεκεμβρίου 2008

Υψηλάντης – Θεσπιακός 0 - 5.

ΘΕΣΠΙΑΚΟΣ 5 ΑΣΤΕΡΩΝ

Ο Θεσπιακός όντας απλά ανώτερος καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Υψηλάντη και μάλιστα στην έδρα του, ενώ μάλιστα εκτός από τον αντίπαλο του χρειάστηκε να δώσει σκληρή μάχη με το κρύο, τον κακό αγωνιστικό χώρο αλλά και τα σκληρά (και αρκετές φορές αντιαθλητικά) μαρκαρίσματα των αντιπάλων.

Η ατμόσφαιρα στο γρασίδι ήταν αρκετά ηλεκτρισμένη και σε αρκετές στιγμές βίαιη και αντιαθλητική και από της δύο πλευρές. Κάτι που αποδεικνύεται από τις πολλές κίτρινες και τις δυο κόκκινες κάρτες που έβγαλε από το τσεπάκι ο διαιτητής της συνάντησης. Ιδιαίτερα αρνητικό κλίμα επικρατούσε και στην εξέδρα, με αποτέλεσμα μικρές συμπλοκές μεταξύ των οπαδών.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, στο πρώτο ημίχρονο ο Υψηλάντης ήταν πολύ καλύτερος από τον Θεσπιακό αν και βρέθηκε με δέκα παίκτες από το 20’ όταν ο Βαλάντης έβρισε τον διαιτητή και δέχτηκε άμεσα την κόκκινη κάρτα. Στο πρώτο ημίχρονο πάντα, ο Χάρης ο Μπόγρης (ο οποίος κατέβασε ρολά) και οι αμυντικοί του ήταν τυχεροί σε τέσσερις περιπτώσεις, όπου το κάκιστο τερέν στέρησε από τον Υψηλάντη την επίτευξη ενός τέρματος. Έτσι κύλησε ομαλά και με αργούς ρυθμούς η ώρα μέχρι τις καθυστερήσεις όπου ο Μάκης ο Μπόγρης έχασε τρείς !!! ευκαιρίες για ισάριθμα εύκολα γκολ. Προνοώντας το τι θα ακολουθήσει…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Θεσπιακός μπήκε με πάθος ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος, και την νοητή εικόνα της αποτυχίας.
Ο Μάκης το χαβά του, ξανά έχασε τρείς κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Και εκεί που όλοι τα είχαν με τον Μάκη, ο ίδιος έβγαλε το φίδι από την τρύπα σκοράροντας δυο δύσκολα γκολ 50’ και 52’ διώχνοντας το άγχος και σκορπώντας χορούς και χαρά στους οπαδούς που παρά το κρύο έδωσαν βροντερό παρόν. Από εκεί και ύστερα ο Θεσπιακός απαλλαγμένος από το άγχος έκανε «κουμάντο» στο αγωνιστικό χώρο και διέλυσε τον αντίπαλο. Στο 76’ ο Σελιανίτης έπειτα από μαγική μπαλιά του εκπληκτικού σήμερα Λάμπρου Δημήτρη εξέθεσε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε σε κενό τέρμα κάνοντας το 3-0 για τον Θεσπιακό. Και επειδή η παράσταση δεν είχε τελειωμό στο 89’ ο Πετράκης έπειτα από εξαιρετική κούρσα έδωσε την μπάλα στον Λάμπρου ο οποίος με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το 4-0. Ταυτόχρονα την κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή είδε ο Στάθης Σωτήρης για βρισιά σε αντίπαλο.

Κάπου εκεί, κακώς το ενδιαφέρον των θεατών κέντρισε ο διαπληκτισμός μιας μερίδας οπαδών. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην δώσει κανείς σημασία στο 5-0 που διαμόρφωσε ο «Μικρός Πετράκης», το οποίο ήταν και το πρώτο του γκολ στην καριέρα του ως άνδρας. Σου ευχόμαστε πολλά ακόμα…

Τέλος, το αποτέλεσμα του αγώνα ήταν αναμφίβολα δίκαιο μιας και ο Θεσπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απλά καταιγιστικός και διέλυσε τον Υψηλάντη.
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στον προπονητή, και στους παίκτες οι οποίοι «παίξανε μπάλα» σε ένα γήπεδο που ήταν (συγνώμη για την έκφραση) «βούρκος».
Αξίζει αναμφίβολα ένα ξεχωριστό ΜΠΡΑΒΟ στον Λάμπρου Δημήτρη ο οποίος έκανε μαγική εμφάνιση βοηθώντας τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά Και άμα δεν είναι στην εντεκάδα της αγωνιστικής, απλά (ξέρετε ποίοι) δεν κάνουν για αυτήν την δουλειά.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ

14’ Σουτ του Τζανόπουλου ο Χάρης πραγματοποιεί εξαιρετική επέμβαση.
17’ Σουτ του Βάσιου ο Μπόγρης με την βοήθεια του τερέν αποσοβεί τον κίνδυνο.
22’ Κόκκινη Κάρτα δέχεται ο Βαλάντης για βρισιά στον διαιτητή.
23’ Ο Λάμπρου βγάζει ωραία βαθιά μπαλιά στον «Πλάκα» ο οποίος χωρίς να την ακουμπήσει βγάζει μόνο του τον Μαρίνη, ο οποίος με την σειρά του χάνει τεράστια ευκαιρία για το 0-1.
31’ Έπειτα από κόρνερ και μία σχετική αναμπουμπούλα στην περιοχή του Μπόγρη ένα πόδι βρίσκει την μπάλα η οποία κατευθύνεται προς την εστία αλλά ο κάπτεν Κουρούνης με τάκλιν αυτοθυσίας σώζει την μπάλα πάνω στην γραμμή.
33’ Σουτ του Βάσιου, ο Μπόγρης Χ. πραγματοποιεί καταπληκτική απόκρουση.
34’ Λάθος της άμυνας του Θεσπιακού αλλά ο κακός αγωνιστικός χώρος εμποδίζει τον Βάσιο να σκοράρει.
39’ Ακόμα ένα λάθος της άμυνας αυτή την φορά από τον Κωστογιαννόπουλο αλλά το σουτ του Μελετίου περνάει λίγο άουτ.
45+1’ Σέντρα από τα δεξιά και τον «Πλάκα», ο Μάκης ο Μπόγρης πιάνει το γυριστό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του Υψηλάντη πραγματοποιεί επέμβαση που θα ζήλευε και ο Μπουφον.
45+2’ Σέντρα από τα δεξιά, με τον Σελιανίτη αυτήν την φορά , λίγο άουτ η κεφαλιά από τον Μπόγρη από την περιοχή του πέναλτι.
46’ Σέντρα του «Μπίζντα» από τα δεξιά, χάνει μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ ο Μάκης.
47’ Σουτ του Μάκη του Μπόγρη από καλή θέση, «ρεσιτάλ αστοχίας».
49’ Σέντρα από την δεξιά πλευρά (που έμπαζε) από τον Κουρούνη, κεφαλιά του Μάκη, σε κόρνερ αυτή τη φορά ο τερματοφύλακας. Στην συνέχεια του κόρνερ και έπειτα από λανθασμένη απομάκρυνση των αμυντικών, ο Μάκης πιάνει δυνατό, δεξί βολέ και ανοίγει το σκορ για τον Θεσπιακό. Φυσικά το πανηγυρίζει δεόντως.
52’ Βαθιά μπαλιά από τον Λάμπρου, βγάζει τον Μάκη σε τετ-α-τετ, ο ίδιος δεν αστοχεί, «πλήρεις δικαίωση», «έξαλλοι πανηγυρισμοί », 0-2.
70’ Έπειτα από φάση διαρκείας ο Στάθης Σωτήρης πετάει στον κάδο των αχρήστων τεράστια ευκαιρία για το 0-3.
72’ Αστραπιαία τρίπλα του «Πλάκα» πάνω στο νούμερο 3 του Υψηλάντη (ακόμα και τώρα 3 ώρες μετά τον αγώνα είναι ζαλισμένος), το σουτ του, λίγο άουτ.
74’ Ο Στάθης Σωτήρης χάνει τεράστια ευκαιρία για το γκολ σε εξ επαφής σουτ.
76’ Ακόμα μια φαρμακερή κάθετη μπαλιά από τον Λάμπρου, αυτή τη φορά αποδέκτης ο Σελιανίτης, ο οποίος με καταπληκτική κούρσα και εξίσου όμορφη τρίπλα στον γκολκίπερ κάνει το 0-3.
89’ Ο νεοεισελθείς στον αγώνα Πέτρου, αφού έχει αποφύγει τρεις αντιπάλους, σπάει την μπάλα στο πέναλτι και στον Λάμπρου, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ κάνει το 0-4. Και με το δίκιο του, το πανηγυρίζει έξαλλα μπροστά στους οπαδούς.
89’ Κόκκινη θα δει από τον διαιτητή ο Στάθης για ανεπίτρεπτη συμπεριφορά προς αντίπαλο.
90’ Ο Κωστογιαννόπουλος με σωτήριο τάκλιν πάνω στην γραμμή στερεί το γκολ της τιμής για τον Υψηλάντη.
90+5’ Ο Πέτρου θα βάλει το κερασάκι στην τούρτα (πρώτο του γκολ), κάτι που κανένας δεν πρόσεξε λόγω φασαρίας στην εξέδρα.

Α.Ο Θεσπιακός: Μπόγρης Χ, Κωστογιαννόπουλος , Σελιανίτης Ι , Σελιανίτης Γ,77’(Δέδες Α.), Λάμπρου Δ, Στάθης Σ, Στάθης Β, Μπόγρης Μ.72’(Πέτρου), Χριστόπουλος Γ, Μαρίνης Π.56’(Μελισσάρης), Κουρούνης.