Τετάρτη, 13 Αυγούστου 2008

Ηρωϊκό φινάλε.

Ελλοπιακός – Θεσπιακός 3-2
Για μια ακόμη φορά ο Α.Ο. Θεσπιακός, η ομάδα του χωριού μας, δεν κατάφερε να ανέβει στη Α΄ κατηγορία του τοπικού πρωταθλήματος. Έπειτα από μια σκληρή μάχη με τον Ελλοπιακό έχασε το παιχνίδι αλλά ταυτόχρονα και την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία. Αξίζει όμως να συγχαρούμε την υπερπροσπάθεια παικτών, προπονητή και διοίκησης, αλλά και τους φιλάθλους που λεπτό και στιγμή δεν άφησαν μόνη την ομάδα.
Αναλυτικότερα, στο δημοτικό γήπεδο Δομβραίνας, το Σάββατο 10 Μαΐου και ώρα 3.30 αναμετρήθηκαν ο Ελλοπιακός και ο Θεσπιακός. Με απώτερο σκοπό την άνοδο στην πρώτη κατηγορία. Ο καιρός έπαιξε τα δικά του παιχνίδια καθώς κατά περιόδους έκαναν την εμφάνισή τους η βροχή αλλά και ισχυροί άνεμοι.
Μόλις στο 6΄ σημειώθηκε η πρώτη καλή ευκαιρία με το Σπανό να αποκρούει εντυπωσιακά το σουτ του Μ. Σύρου. Στο 12΄ εκπληκτική κάθετη πάσα του Β. Στάθη που βγάζει το Μαρίνη για γκολ. Εκείνος δε χάνει την ευκαιρία και με άριστο πλασέ κάνει το 0-1. Άμεση ήταν η απάντηση του Ελλοπιακού που 2 λεπτά αργότερα, βγαίνοντας σε αντεπίθεση από τα αριστερά, ο Πικάσης χάνει τεράστια ευκαιρία.
Η πίεση του Θεσπιακού απέφερε καρπούς στο 18΄ που έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σελιανίτη, ο Μελισσάρης με δυνατή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι κάνει το 0-2 για το Θεσπιακό. Ακόμα μια εκπληκτική απόκρουση πραγματοποίησε ο Σπανός στο 35΄, σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Α. Σύρου αφού πρώτα η μπάλα προσέκρουσε στο αριστερό δοκάρι. Ο Ελλοπιακός που είχε ανεβάσει την απόδοσή του μείωσε στο 40΄ με τον Πικάση. Στο 45΄ οι Κοκκινόμαυροι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μποκούζη ισοφαρίζουν, και μαζί παίρνουν και το πάνω χέρι.
Ξεκινώντας το δεύτερο ημίχρονο ο Ελλοπιακός παίρνει το πάνω χέρι και δημιουργεί ευκαιρίες στο 57΄, 60΄ και 64΄ που σταματάνε πάνω στον εκπληκτικό Σπανό. Στο 68΄ οι παίκτες μας μαγεύουν τον κόσμο που βρισκόταν στο γήπεδο με τους Λάμπρου, Στάθη , Μελισσάρη και Μαρίνη να βρίσκονται με μαγικό τρόπο, αλλά ο τελευταίος χάνει μεγάλη ευκαιρία σε ένα κομβικό σημείο του αγώνα.
Έπειτα ο Ελλοπιακός ξαναπήρε τον έλεγχο και σκόραρε με μια ατομική προσπάθεια του Α. Σύρου. Στη συνέχεια ο Ελλοπιακός έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πικάση 80΄ δοκάρι, ο οποίος έχασε ακόμα δύο ευκαιρίες στο 88΄ και στο 91΄.